SEO Uzmanı

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Uzmanı nasıl olunur? SEO Uzmanı olmak için hangi eğitimi almak gerekir? Hangi üniversiteye gitmek gerekir? SEO Uzmanı neler yapar?

SEO uzmanı ne demek sorusunun yanıtını kısaca; ‘Gelişime ve değişime açık, yeniliklerden haberdar olan, rapor ve analizleri iyi yorumlayan ve bunlarla birlikte bilimsel veriler ışığında SEO çalışmalarını sürdüren kişilerdir.’ şeklinde verebiliriz. SEO uzmanı ne iş yapar? Alanında başarılı birçok SEO uzmanı bulunuyor. Peki Türkiye’nin en iyi SEO uzmanı kim?

SEO uzmanı kimdir?

SEO uzmanı tanımından önce SEO kelime anlamını bilmek gerekir. Kısaca SEO için arama motorlarında siteyi daha üst sıralamalarda yer alması adına yapılan çalışma sürecidir denebilir. SEO’nun amacı; sitenin daha üst sıralarda yer almasını takiben web sitesinde organik trafiğin artmasıdır. SEO uzmanı ise bu süreci doğru yöneten, sürekli analizler ve raporlar oluşturan kişidir.

SEO uzmanı ne iş yapar?

Çevrimiçi bir işletmenin başarısı için SEO’nun gerekli olduğunu söylemiştik. Müşteri kazanma, marka bilinirliği oluşturma gibi başarılar için internet sitenizin arama sonuçlarında doğru bir sıralamaya sahip olması gerekir. SEO uzmanı veya SEO danışmanı günümüzde en çok tercih edilen mesleklerden biri haline geldi. SEO uzmanı olmak ne kadar zor olmasa da bilinmesi gereken bazı önemli hususlar vardır.

SEO uzmanları bir projeye başlamadan önce çalışma yapılacak web sitesinin Google üzerindeki yer aldığı sıralamaları analiz eder ve bu sıralamaları iyileştirmek için çeşitli stratejiler oluşturur. SEO uzmanının kullandığı özel araç ve yazılımlar bu kelimelerin sıralama takibini, rakip analizini, daha iyi sıralama alan rakiplerin stratejilerini ve içeriklerini anlamaya çalışır.

SEO uzmanları yukarıda bahsedilen aşamalar ve yöntemlerden her gün düzenli şekilde faydalanarak iyileştirme, analizler ve rapor çalışmalarına devam ederler. Bu sonuçlar belirli periyodlar ile yönetici ile paylaşılarak fikir alışverişi yapılmalıdır.

İçerik çalışmaları ve görsel optimizasyonu, çalışma sürecinde en hassas olunması gereken alanlardan biridir. İçerik hazırlanırken harf, kelime, cümle fark etmeksizin kontrol edilerek hatasız şekilde, imla kurallarına uygun, anlatım bozukluğu içermeyen bir iş olmasına özen gösterilmelidir.

SEO uzmanı nasıl olunur?

SEO uzmanı olmak için özel ve resmi olarak bir eğitim bulunmuyordu. Ancak insanların dijital alanlara yönelmesiyle bu alana ihtiyaç duyulmuş ve çeşitli seminerler ile SEO uzmanlığı hakkında kısa eğitimler hazırlanmıştır. Google SEO uzmanı kişiler için SEO başlangıç kılavuzu yayınlamış ve içerisinde birçok bilgiye yer vermiştir. SEO uzmanlığının bir sertifikası var mı? sorusu oldukça merak edilen sorulardan biri. SEO uzmanlığı için herhangi bir sertifikaya ihtiyacınız yok ancak kendinizi geliştirdiğiniz sürece başarılı bir SEO uzmanı olabilirsiniz. Bu nedenle SEO ile ilgili hazırlanan seminer ve eğitimlere katılmanız sizin için faydalı olacaktır. Elbette tecrübe de SEO uzmanı olmanın olmazsa olmazlarından biridir.

SEO olmak için hangi bölüm okunmalı?

SEO çok özel bir alandır. Arama Motoru olan Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi sitelerde internet sitelerini doğal yollarla öne çıkarmak için eğitim alabileceğiniz bir üniversite bulunmuyor. Bu nedenle herhangi bir okul veya bölüm ile tam anlamıyla SEO uzmanı olamazsınız. Dijital pazarlama kapsamındaki diplomalar ayrı tutulmalıdır. Bu alandan hareketle işletme, mühendislik, gazetecilik veya iletişim, bilgi sistem, istatistik ve bununla birlikte hangi bölümden mezun olursanız olun Arama Motoru Optimizasyonu konusunda kendinizi geliştirdiğiniz sürece SEO uzmanı olabilirsiniz.

SEO uzmanı neler bilmeli?

SEO uzmanının bilmesi gereken en önemli şey anahtar kelime araştırmasıdır. İçerikte doğru anahtar kelimelerin ve başlık etiketlerinin kullanılması sıralamalarda önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda rekabet analizi, web sitesi analizi gibi becerilere sahip olmalıdır. İçerik pazarlama ve çevrimiçi pazarlama konusunda bilgi sahibi olması gerekir. SEO birçok strateji içerir. Bunlardan en önemlileri teknik seo yapılandırmaları, reklam yönetimi, içerik stratejisi ve sosyal medya stratejisidir. İçerik oluşturulurken içeriğin özgün olması, güncel olması SEO uzmanının öğrenmeye hevesli, yeniliklere açık ve yaratıcı bir ruha sahip olmasıyla bağlantılıdır. Bunların dışında temel HTML anlayışı ve PHP, CSS, javascript gibi teknikler hakkında iyi bir bilgi birikimi ve çeşitli kişisel niteliklere sahip olması gerekir. SEO Uzmanının yazılımcı olması beklenmez. Fakat web tabanlı yazılım dillerini biliyor olması avantaj sağlar.

SEO öğrenmek zor mu?

SEO bir bütün olarak değerlendirildiğinde anlamlıdır. Bu sebeple SEO Uzmanı olabilmek için Arama Motorlarının algoritmalarını çözebilme, rakip sitelere göre kullanıcı deneyimini artırma ve doğru bir dijital pazarlama stratejisi oluşturabilmek gerekir. SEO uzmanı olmak temelde kolay gibi gözükse de denetlenmesi gereken kriterleri belli bir hiyerarşiye uygun yapmalıdır. Üzerinde çalıştığı işin verimliliğini artıracak teknik çalışmaları tespit edebilmelidir. Projeyi geliştirecek adımlar atmalıdır. Bunları yapabilmek için de yeteri kadar zaman ayırmak ve çaba göstermek gerekiyor. Çeşitli SEO kavramlarını öğrenmek ve deneyim kazanabileceğiniz alanlarda çalışmak sizin için faydalı olacaktır.

SEO uzmanı ne kadar maaş alır?

Yapılan araştırmaya göre SEO uzmanlarının maaşında 2019’dan bu yana büyük bir artış gözlemlenmiştir. SEO uzmanlarının maaşı belirlenirken eğitim, kıdem, deneyim ve statü dikkate alınır. Örneğin bir SEO ajansında çalışan uzmanın maaşı ile serbest alanda çalışan SEO uzmanının maaşı farklıdır. Fiyatlandırma tabanlarında çeşitlilik göstermekle birlikte saat hizmetli veya proje hizmetli olarak ödemeler yapılabilir. Türkiye’de bir SEO uzmanı ortalama olarak ayda 9.000-15.000TL arasında bir kazanç elde edebilir. Ancak bu miktarların şirketten şirkete farklılık gösterdiği unutulmamalıdır.

Türkiye’nin en iyi SEO uzmanı kimdir?

Türkiye’nin en iyi SEO uzmanı kim? SEO kendi içinde farklı alanlara ayrılmış durumda. Kendini izlediği yolda geliştirmiş ve bu alanlarda başarı sağlamış kişiler var. Hatta bu alanda eğitim veren birçok SEO uzmanı bulunmaktadır. Google arama motoruna ‘SEO uzmanı’ yazdığınızda birbirinden başarılı SEO uzmanları ile karşılaşabilirsiniz. Türkiye’de en başarılı SEO uzmanlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün.

 • Koray Tuğberk Gübür
 • Ayhan Karaman
 • İlyas Teker
 • Alişan Tekinler
 • Kürşat Sualp
 • Mert Şener
 • Furkan Danacı
 • Soner Yıldırım
 • Buğra Yazar
 • Murat Ölmez
 • Barış Dayak
 • Orhan Gürbüz
 • Cem Orman
 • Yılmaz Bozan
 • Murat Ulusoy
 • Atalay Sıdar
 • Gökhan Barışkan
 • Tolga Ayriç
 • Serkan Yıldız
 • Can Cankıran