Backlink nedir

Backlink nedir? Ne işe yarar? Backlink Türleri nelerdir?

Backlink nedir? Dijital ortamlarda yapılan girişimler ve meslekler yeniliklere açık olmalıdır. Değişen ve gelişen oluşum her alanda karşımıza çıkar. Aynı şekilde web sitelerinizde güncel ve yenilikçi olmak sizin için faydalı olacaktır. 3 yıl önce yapılan backlink tanımı ile şimdi yapılan backlink tanımları oldukça farklıdır. Nedeni ise bahsettiğimiz yenilik ve gelişimlerdir. Backlink ne işe yarar? Etkili bir backlink nasıl yapılır? Her backlink aynı mıdır? Backlink türleri nelerdir?

Backlink nedir?

Backlink, gelen linkler veya harici linkler olarak da adlandırılan, sitenizin Google’dan aldığı trafiği arttırmak için en önemli SEO sıralama faktörlerinden biridir. Backlink bir başka tanımıyla; web sayfaları için ücretli veya ücretsiz olarak alınmış bağlantılardır.

Backlink ne işe yarar?

Backlinkler siteler için vazgeçilmez bir etmendir. Backlink önemli mi? sorusu arama motorlarına sıkça aratılan bir soru. Sitenizin başarısı sıralaması için en önemli faktör backlinklerdir. Elbette kaliteli ve doğru linkler ile başarı sağlayabileceğinizi unutmamalısınız.Google site yöneticisi yönergelerini ihlal etmeyen, sizi başarıya taşıyacak ve uzun vadede fayda sağlayacak linkler olmalıdır. Backlink neye yarar;

  • SEO kriteri olarak Sıralamanızı yükseltir. (Bknz: SEO Nedir)
  • Eklenen backlinkler, Google’ın yeni içerikleri bulabilmesine imkan sağlar.
  • Sitenizin güvenilirliğini ve otoritesini arttırır.
  • Backlinkler azımsanmayacak kadar trafik yönlendirir.

Backlink türleri nelerdir?

Backlink türü fark etmeksizin amacı aynı olsa dahi süreçleri ve sonuçları farklıdır. Backlink türü ne olursa olsun güvenilir kaynaklardan gelmelidir.

Nofollow linkler

Bir site için kefil olmak istemiyorum ama yine de link vermek istiyorum diyorsanız bunun çözümü nofollow linklerdir. Bu linkler kullanıldığında Google’a ve diğer arama motorlarına eklenen bu linkin takip edilmemesi gerektiğini söyler. Bu linkler sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alma konusunda herhangi bir etki göstermezler. 2019 yılının Eylül ayından sonra Google nofollow özelliğini geliştirdiğini açıklamıştı. Google tarafından nofollow ilk tanıtıldığında, bu tür linkler hiçbir arama algoritmasında tarafından sıralamaya değer katan bir sinyal olarak görmüyordu. Ancak 2019’dan sonra tüm linklerin özellikleri, hangi linklerin dikkate alınacağı veya hariç tutulacağı linklerin işaretlenme türüne göre ipuçları olarak kabul ediliyor.

Dofollow linkler

Do Follow linkler, linki aldığınız sitenin ilgili sayfadaki gücünü sizin sitenize aktarır. En önemli bağlantı türüdür. Anahtar kelimeden veya açık URL bağlantısı olarak alınabilir.

Sponsorlu veya ücretli linkler

Bu tarz linklerde bir blogcuya veya fenomene ödeme yaparak içeriğin tanıtılmasını veya incelenmesini isteyebilirsiniz. Google’ın site yöneticisi yönergesinde bir link için para ödemek veya hediye vermek ihlal durumu olarak görülür. Bunun tespit edilmesi halinde sitenin arama sonuçları sıralaması olumsuz yönde etkilenebilir.

UGC linkleri

2019 yılında sunulan yeni özelliklerden biri olan UGC linkleri kelime anlamı olarak kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin karşılığıdır. UGC link açılımı ise; User Generated Content kelimesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu linkler Google’a site yöneticileri yerine bir kullanıcı tarafından eklendiğini bildirir. UGC linkler blog yorumlarından ve forumlardan gelen linkleri ifade eder.

Editoryal linkler

Sitenin sahibi tarafından yerleştirilen linkler Google tarafından en büyük otorite ile ödüllendirilmektedir. Yöneticilerin trafik ve otoriteyi hak ettiğini düşündüğü siteler olabilir. Bu trafik ve otoriteyi hak ettiğini düşündüğü siteye editoryal olarak linkler yerleştirebilir. Bu yöntem tamamen okuyucunun deneyimini geliştirmek içindir.

Yüksek otoriteli linkler

Sitenizin iyi sıralamalarda yer alması için yüksek otoriteye sahip backlink oluşturulması gerekir. Google bazı linklere diğerlerine oranla daha çok güvenir. Bu da her link birbiri ile eşit değerde olmadığı anlamına gelir. Güvenilir kaynaklardan gelen backlinkler yüksek otoriteli linklerdir. Google yerleşik ve tanınmış sitelerden gelen linkleri güvenli bulur.

Zararlı linkler

Doğal olmayan linkler olarak da bilinen bu link türü yanlış eklenen linklerdir. Google’da sıralamanızı olumsuz etkileyen zararlı linkler genellikle düşük kalitede ya da şüpheli sitelerden gelir. Google site yöneticisi yönergelerini doğrudan ihlal eder. Bu tür linkler için içerikler sık sık kontrol edilmelidir.

Backlink nasıl yapılır?

2016 yılında Google tarafından yapılan açıklamada içerikten sonra en önemli sıralama faktörünün backlinkler olduğu söylendi. Anlaşıldığı gibi sitelerimize backlink almak veya oluşturmak içeriklerimizin iyi sıralamalarda yer alması için çok önemli. Peki backlink nasıl eklenir? İçeriklere backlink oluşturmak için bir ajansa yatırım yaparak backlink oluşturmalarını isteyebiliriz. Link mimarisi oluşturan SEO Uzmanı, size kaliteli backlinkler sağlayarak sitenizin Google’da hedeflediğiniz anahtar kelimelerde yükselmesi için çalışmalar yapar. Site sahibi olarak sizin alınan linklerin kalitesini denetleyebilmeniz için linklerin türlerini bilmeli ve kontrol edebilmelisiniz. Aşağıda bahsettiğimiz bazı yöntemler başarı oranı daha yüksek ve daha kaliteli linkler oluşturmanıza yardımcı olur.

  • Tedarikçilerden link isteyebilirsiniz: Bu yöntem başkalarının ürünlerini satan bir siteye sahip kişiler için daha kolay bir yöntemdir. Ancak unutulmamalıdır ki, her gönderimin başarılı olma olasılığı oldukça düşüktür.
  • Niş odaklı dizinleri kullanabilirsiniz: Elbette aramızda niş ne demek diye soranlar olacaktır. Niş İngilizcede pazarlama anlamını taşıyan bir kelimedir. Niş, uygun yer, iş, mevki anlamında kullanılır. Çoğu sektör veya niş benzer sektörlerde faaliyet gösteren işleri öneren ve sergileyen aktif dizinlere sahiptir. Bu dizinler global olabildiği gibi daha küçük çaplı da olabilir.
  • Araştırmalarınızı basına sunabilirsiniz: Özgün ve başarılı araştırmalar gerçekleştirmek basında yer almanın ve aynı zamanda link almanın en iyi yollarından biridir. Ne kadar yavaş ve zor bir görev olsa da büyük oranda başarı sağlayabilir.
  • Rakiplerinizi izleyebilirsiniz: Rakiplerin link profillerini inceleyerek sıralama elde ettikleri linkleri inceleyebilirsiniz. Birçok SEO aracı rakip sitelerinin linklerini analiz etmeye yardımcı olur. Burada en önemli nokta rakiplerinizde olan ancak sizde olmayan linkleri gözden geçirmektir.