Ev İşlerine Yardım Eden Erkek Kılıbık Mıdır?
Yaşam kendi içerisinde döngüsünü siz isteseniz de istemeseniz detamamlıyor, değiştiriyor. Bundan 30 sene evvel (belki önceleri demek daha doğru) Erkekler bir işbulur çalışır ve evinin geçimini sağlar, kadınlar ise ev işleri ile meşgul olurve çocuklarıyla ilgilenirdi.

Korkmayın,
kılıbık değilsiniz.

Yaşam kendi içerisinde döngüsünü siz isteseniz de istemeseniz de tamamlıyor, değiştiriyor.

Bundan 30 sene evvel (belki önceleri demek daha doğru) Erkekler bir işbulur çalışır ve evinin geçimini sağlar, kadınlar ise ev işleri ile meşgul olurve çocuklarıyla ilgilenirdi. Bu o dönemin yaşamsal kuramıydı. Bunun nedeni;erkek egemen toplumlarda erkek içeride ve dışarıda gücü temsil eder, kadın iseşefkati, narinliği ve zayıflığı. Dolayısıyla kadınların bir şeyleri başarabilmesibu dönemlerde pek mümkün olmadı. Bu nedenle ülkemizde kadınların her daimayakta kalabilmesini önemserim.

Günümüzde kadınların toplumsal ve yaşamsal alanlarda etkisinin artması,hatta bazı alanlarda erkeklerin de önüne geçmesi kadın-erkek arasındaki gücüdengeledi diyebiliriz. Erkekler çalışır kadınlar eviyle ilgilenirzihniyetinden, erkekler de kadınlar da çalışır anlayışı ortaya çıktı. Bir demalumunuz günümüz gençleri daha geniş düşünebiliyor. Dolayısıyla hayatpaylaşmanın inceliğini yakalayabiliyorlar.

Kendimden örnek verecek olursam; (Bu örnekte geçen kişiler hayal ürünüdeğildir. Valla değildir :D)

Ben ve eşim çalışıyoruz. Eşimde benim kadar emek veriyor, yoruluyor. Kazançgetiriyor. Buna rağmen ev işlerinde ve çocuk bakmada eşime yardımcı olmamam benisadece bencil yapar düşüncesindeyim. Bu fikrin devamı olarak, evde mümkünolduğunca dışarı işlerine koşarım. Çöpü atarım, alışverişi yaparım. Eviçerisinde evi süpürür, balkonu yıkarım. Yemek yapabilme yeteneğimin olduğu peksöylenemez ama ufaklık oyun oynadıktan sonra ortalığı dağıtınca ardını datoplarım, eşim çamaşırı asarsa ben kuruyunca toplarım ve katlarım vb. Bunca işiyapıyor olsam da yine de eşimin hakkını ödeyemem, Allah razı olsun her daimbenden daha fazla uğraşır, didinir, gayret eder.

En nihayetinde siz erkeksiniz ve ilk fırsatta fıtratınızın gereğiniyapacaksınız. Karşınızdaki de aile geleneği olarak sen kızsın, her işi yapmanlazım, öğrenmen lazım zihniyetiyle büyütülen ve size yar olan eşinizdir. Ailesiiçin asla “amann bugün de yapmasam olur” demeyecektir.

Zira ailesine bağlı her kadın, bayatlayan ekmeği nasıl değerlendireceğiniiyi bilir.
Ona anayışla yaklaşacak olan siz de “ellerine sağlık hayatım” demesinibilmelisiniz.

İşte günümüzde herkesin katkı yaptığı aile modellemesinde en azından iyiniyet ve kendi eviniz için gayret etmek önemlidir. Eksik olabilir, ufak tefekhatalar da mümkündür fakat samimiyetinizi ve gayretinizi göstermekten aslavazgeçmeyin ve karşınızdakinin de insan olduğunu unutmayın.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları