Sıcak Yaz Günlerinde Sokak hayvanlarına Destek Olun!
Özellikle sıcak yaz günlerinde insan egemenliğinin olduğu alanlarda doğal yollarla hayvanların su bulabilmesi, yiyecek bulabilmesi oldukça zor.

Artık çok klişeleşmiş bu durumu yeniden hatırlatmakta fayda görüyorum. Klişeleşmiş çünkü bu durum sadece televizyonlar ve haber portallarına malzeme olsun, yeteri kadar içerik bulamazsak yayınlarız diye düşündüğü, önemsiz görülen, detay bir şey. Onlar sadece sıcaklar tavan yapınca malzeme olarak kullanıp sonra bir daha bu durumu hatırlatmıyor ve destek olmuyorlar.

Özellikle sıcak yaz günlerinde insan egemenliğinin olduğu alanlarda doğal yollarla hayvanların su bulabilmesi, yiyecek bulabilmesi oldukça zor. Dinimizin de dilsiz hayvanlara karşı bizlerin takınması gereken tavrı açıkça belirttiğini biliyor olduğunuzu da düşünerek;

Sokak hayvanlarına su ve yemek verin

1- Sokak hayvanları için evinizin önünde uygun bir alana bir kap su bırakın. Hayvanların susuz veya aç kalması bu yaz günlerinde minik bedenlerini oldukça zor bir duruma sokuyor. Susuzluktan ya da açlıktan ölüyorlar. Vicdanınıza kulak verin.

2- Camın önüne konabilecek kuşlar için, cam veya balkon gibi bir yerde uygun bir alana bir kap su ve buğday vb. yiyecekler bırakın. Yerdeki hayvanlar kadar uçan canlıları da düşünmemiz gerekir.

Sokak Hayvanlarına Destek Olun

Sokak hayvanlarına destek olmak bütün insanlığın asli vazifesidir. Zira biz onların yaşam alanlarını daraltmasak onlar zaten kendi ihtiyaçlarını giderebilecek alanlarda yaşar ve bizlere muhtaç olmazlardı. Olmak da istemezlerdi. Biz onlar için mecburiyetiz. Onların bizden başka çaresi yok. Dolayısıyla bizler de elimizi vicdanımıza koyarak sokak hayvanlarına temel ihtiyaçları için yardımcı olabilmeliyiz.

Bir şekilde ölümlerine sebep olduğumuz bu hayvanların en azından yaşam döngüsünü devam ettirenleri için elimizden geleni yapmalıyız. Yapacağınız yardımın Allah katında da büyük bir sevabı olduğunu bilerek, öteki taraf içinde bir şeyler yapmış olacaksınız.

Bunun dışında sokak hayvanları arasında yaralı veya sağlık sorunu olduğunu gördüğünüz hayvanlar için bağlı olduğunuz belediyeyi arayarak destek isteyebilirsiniz. Bağlı olduğunuz belediyenin ilgili birimleri en kısa sürede destek olacaktır. Belediye ilgili hayvanı teslim aldıktan sonra siz de takipçisi olmaya devam ediniz. Bu sorumluluğu üzerinizde taşımak ve nihayete erdirmek sizin asli vazifeniz olmalıdır.

Onların dili yok belki ama vicdanınızın dili olsun bu eyleminiz!

Merhametle kalın.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları