İşini Düzgün Yapmayan Küçük Esnaf!
Evin önündeki bakkalda cam balkon konusu geçiyor! Hah dedim tam da aradığım şey. İşini düzgün yapan biriyse bende yaptıracağım dedim. İşini iyi yapıyor diye esnaftan referans da alınca tanıdık bakkal da araya girince dedik bu iş olur. Biz de küçük esnaf kazansın derdindeyiz.

Bir Cam Balkon Macerası...

Şimdi olaya nereden başlasam bilemiyorum. İki yıl kadar önce radikal bir karar alarak borç harç kendi evimizi alalım dedik. Haliyle zaman içerisinde de eksiklerini gidermeye gayret ediyoruz. Dolabıydı, kapısıydı, aynasıydı vs. derken evde küçük oğlumuz da artık 1,5 yaşına gelmişken yeni nesil balkonların zulmüne uğramamak için cam balkon yaptıralım dedik.

Evin önündeki bakkalda cam balkon konusu geçiyor! Hah dedim tam da aradığım şey.

İşini düzgün yapan biriyse bende yaptıracağım dedim. İşini iyi yapıyor diye esnaftan referans da alınca tanıdık bakkal da araya girince dedik bu iş olur. Biz de küçük esnaf kazansın derdindeyiz. 2-3 gün içinde ölçü almak için evimize geldi ustamız. Ah ne güzel ilgileniyor, alakadar oluyor diye sevindik.

Usta, ne kadar zamanda takarsın?
– 2 hafta sonra takarım abi.

İyi madem camlar çıksın hemen tak. Çocuk durmuyor Allah muhafaza bir şey olacak diye korkuyoruz.
– Merak etme abi hızlıca hallederiz.

Aramızda geçen diyalog böyle. Bakkal kardeşimiz de yanımızda ve ben hiçbir şey demeden pazarlığa kendisi girişti. Sağolsun vurdu, kırdı, indirdi. Benim hiçbir şey söylememe gerek kalmadı. Fiyatta anlaştık ve bir sonraki gün işin yarı parasını da peşin peşin ödedim. Malum küçük esnaf, senden parayı alacak ki gidip malı alsın ve sonra getirip taksın.

Taktı, vallahi taktı!

Tam 1 aydır şu gün geliyorum ağabey, bugün getiriyorum ağabey. Gözüme kaynak değdi, Mahmutbey gişelerde takıldım kaldım. Fırsat bulamadım. Abi camlar geldi alt kısmı hazır üstünü bekliyorum. Derkennnn, tam tamına 2 haftanın üzerine bir iki hafta daha geçti ve toplamda bir aydır cam balkon takılsın diye bekliyoruz. Diğer esnaf kardeşlerimi tenzih ederim fakat yaşadığımız bu durum hiç öyle normal değil.

Neden mi?

Arkadaşla konuşuyoruz, diyor ki pazar günü takacağım. Pazar oluyor evde herkes pür dikkat cam balkoncuyu bekliyor. Ne gelen var ne giden. Gelmeyeceksen haber ver diyoruz ses yok. Arıyoruz telefonu kapalı. Bir şekilde ulaşınca da türlü bahanelerle Salı olur mu abi, aslında perşembe de olur. En geç Cumartesi takacağım!!! konu sürekli böyle bir hal almaya başladı.

Arkadaş bildiğiniz bizi bir güzel sallıyor. Hani çocuk evden çıkmadan bir oyuncak falan ister de şu zaman alacağım der sallarsınız sonra da unutursunuz.. hah işte tam da böyle! Bizi bir güzel salladı, pışpışladı.

Ben arkadaşı direk tanımadığımdan sağolsun bakkal kardeşimiz Halil’den sürekli destek istiyoruz. Adamı o tanıyor, huyunu suyunu o biliyor diyerek ses etmiyoruz. Artık gün oldu patladık ve haliyle Halil de adama patladı.

Çünkü adamı aradı ulaşamadı, mesaj bıraktı dönmedi. Telefonlarına bakmadı derken…

İşini düzgün yapmayan cam balkoncu adama ulaşıp yarın ya gel tak ya da adamın parasını iade et diyerek noktayı koydu. Halil noktayı koydu da adam hala bir çıkış arıyor. Bu sefer de döndü beni aradı. “Ben sana karşı çok mahcup oldum kusura bakma hakkını helal et” dedi. Fakat hakkımı helal etmek içimden gelmediğinden o helallik istedikçe sessiz kaldım.

Ben sana güzellik yapacağım diyerek konuya girdi. Baktım yine bir öteleme talebi gelecek o hiçbir şey söylemeden ya yarın gel tak ya da paramı yarın istiyorum diyerek lafı ağzına tıkıverdim. Yetmedi, adam arsız olunca dilin de kemiği yok maalesef.

Biz 21 Temmuz cuma tak diyoruz. Cumartesi olmaz mı diyor. En geç salı takarım diyor. Haliyle bana da geldiler. Yarın gel tak bu son şansın diyerek konuyu kapattım ve tamam demek zorunda kaldı. Bakalım yarın gelecek mi?

Paramızla, itibarımızla, insanlığımızla rezil olduk vesselam!
Biz rezil olduk, Halil mahçup oldu.

Not: Kapakta yer alan cam balkon fotoğrafı temsilidir. Zira cam balkonumuz olmayabilir.

///////////////////////////////////////////

Yaşanan olayın devamı olarak cam balkoncu söz verdiği cuma günü için de gelmeyince bu saatten sonra bu adamı eve sokmam dedim ve paramı iade etmesini istedim. Para iade etmek için de sözde geliyorum dedikten sonra bile üç saat geçmiş olmasına rağmen adam hala gelmedi. İnsanın ruhunda yalancılık varsa o adama ne yaparsanız yapın boş. Halil bana karşı mahçup olduğundan benim ödediğim parayı bana kendisi verdi. Adamdan iadesini o alacak.

Not: Halil’in karakterli ve adam gibi duruşu takdir edilesidir. Bu zamanda böyle insan az bulunur. Yetiştiren ana babanın ellerinden öperim.

Sonuç: İş ahlakına önem verdiğini komşulardan da işittiğimiz Alibeyköy A1 Cam Balkon firmasına işi teslim ettik. Birkaç gün sonra kısmet olursa cam balkonu takacaklar.

Not: Kapak fotoğrafı temsilidir. İş teslim edildikten sonra evimize ait cam balkon fotoğrafını paylaşacağım :)

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları