İnsanın yanı başında bir ağabeyi olmalı!
Hiç kardeş eksikliği hissettiniz mi? İşte tam da bu noktaya değinen bir yazı paylaşacağım. Hayatın bizi sürüklediği yollarda ağabeyimle ayrı kalışımıza dem vuracağım.

32 yaşındayım. Günümüz neslinin aksine biz sokaklarda cıvıldayan çocukların son nesliyiz sanıyorum. Bizim dönemimizde misket, seksek, saklambaç oynanır ya da bisiklete binilirdi. Akşam ebesini metropollere taşıyan çocuklardık biz! Eğlenmesini bilirdik. Kendimize sürekli yeni meşgale bulmakta zorlanmazdık. Teknoloji yoktu. Hayatın samimiyetine sıkı sıkı bağlı insanlardık biz o vakitler! 

Ne oldu biliyor musunuz?
- Büyüdük.

O dönemin olmazsa olmazı olan hatta bizim hayatlarımızdan bile daha kıymetli olan ÖSS sınavını kazanmak, iyi bir üniversiteye yerleşmek bizim için zorunluydu. Motivasyon aracı olarak "falancanın çocuğu bilmem ne üniversitesini kazanmış, çalışın da siz de kazanın" cümlelerine maruz kala kala büyüdük.

Ağabeyim benden bir yaş kadar büyük. Sınava hazırlandı ve ilk senesinde Cumhuriyet Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünü kazandı. O vakitler bu adamlar ne iş yapacak ki? Çevreyi mi düzenliyorlar? diye insanların anlamlandıramadığı bu meslek günümüzün hayat kurtaran diğer bir alanının da aynı zamanda mimarı. İş Güvenliği! Hani her fırsatta iş yerindeki kazaları minimize etmek üzere çalışanları bilgilendiren, bilinçlendiren iş kolu var ya! İşte o. 

Ağabeyimden bir yıl sonra da ben ağabey-kardeş birlikte okuruz düşüncesiyle bende Sivas Cumhuriyet Üniversitesini tercih listeme dahil ettim. Eşit Ağırlık branşından tercih ettiğim İşletme bölümünü kazandım. Hani günümüzde elini sallasan İşletme-İktisat bölümü insanlara çarpıyor ya! İşte biz o neslin bu mesleğe ettiği zulmü uygulayan insanlarız.

Mezun olduk. 

Hayata atıldık. 

Hayat telaşesi içerisine düştük.

Ağabeyim kendi branşında bir iş buldu. İş yeri Anadolu yakasında olunca ve mevcut şartlar yeterli gelmeyince bir yıl zor dayanabildi. Bu iş yerindeyken Tunus'a gitme imkanı buldu. Oradaki şartları analiz etme imkanı oldu. Baktı işler Türkiye'de yürümüyor o da kendine farklı ülkelerde yol bulmaya çalıştı.

Ağabeyim üniversite için başladığı süreci şimdi de iş için devam ettiriyordu. Evet, ağabeyim gitti. Azerbaycan - Bakü'de mesleğine uygun ve Türkiye şartlarına göre daha iyi bir iş yerinde çalışmaya başladı. Oradaki macerası üç yıl kadar sürdü. Biz üç yıl içerisinde üç kez ancak görüşebildik.

Azerbaycan serüveni bittikten sonra bu sefer de Kazakistan serüveni başladı. Bu sefer anladık ki Türkiye'de şartlar bu mesleği yapmak için uygun değildi. Her defasında gitmesi gerekti. Yılda on beş gün izin ile eş-dost-akraba-tatil ve yeni iş süreçlerini organize etmeye çalıştı. Yıllardır o on beş gün, on beş saati gibi geldi ve geçti.

Biz ağabey olmaya, kardeş olmaya doyamadık. Çocukluğumuzdan birer anı gibi gelmeye başladı bu kelimeler. O kendi hayatında yalnız, ben kendi hayatımda yalnız kalmıştım. Hatta zaman zaman evin tek çocuğu gibi kaldığım hissine kapıldığımda oldu. Zira hayat şartları zalimdi. 

Günler günleri böyle kovalamaya devam etti.

O ağabey olduğunu unuttu.
Ben kardeş olduğumu unuttum. 

Fırsat buldukça bir araya gelip zaman geçirmeyi kar sayar hale geldik. 

Bizi benliğimizden koparan bu sistemin adı "Kapitalizm".

ve bütün dünya kapitalist düzene her gün can suyu taşımaya devam ediyor.

İnsanlar yalnızlaşıyor. 
İnsanlar ailelerinden kopuyor.
İnsanlar sosyallikten kopuyor.
İnsanlar kendi benliklerinden kopuyor.

İnsanlar birilerinin gözü daha çok doysun diye insan olmaktan uzaklaşıyor.

Kendimi kardeş manasında çok yalnız hissediyorum.
Ağabeyim var ama yokmuş gibi...

Bizi hayatın ücra köşelerine atan bu sistem, en azından sizlerin imkanı veya fırsatı varken atmasın. Ailenizin yanında olun. Ailenizin yanında kalın. Az kazanın. Aza tamah edin. Fakat her gün kendi gözlerinizle onların iyi olduklarını görün. Ruhsal ve duygusal açlıklarına yanıt verin. Evlat olun, ağabey olun, kardeş olun, arkadaş olun. Her akşam eve gelirken aynı bakkala aynı selamı verin. Basit yaşayın. İhtiyaçlarınız basit olsun. 

Aksi halde siz yalnız bir kardeş,
O yalnız bir ağabey olur.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları